Számháború – Achraf Hakimi

Forza Nerazzurri!

Kék-fekete aortapumpám teljes szeretetével köszöntök mindenkit. Eljött a nap, a múlt héten aláírta Hakimi a szerződését, eme ünnepélyes pillanat miatt, így a múltkori középpályás elemző posztom után úgy gondoltam megérdemel egy elemzős posztot az ő érkezése is. A nyár elején több helyen még Cancelo visszatérést vizionálták az újságírók és több fórumon is komoly eszmecseréket folytattak a szurkolók, hogy a 21 éves marokkói vagy a 26 éves portugál lett volna a jobb választás. Így ebben a posztomban, ha nem is egyértelmű választ, de igyekszem minél inkább körbejárni a témát a számok világán keresztül. Az adatok az Understat, Sofascore és Whoscored honlapjáról vannak ismételten.

I. Gólszerzés

A gólszerzési adatokat nézve Hakimi mutatói erősebbek, gólok számában, xG90-ben is erősebb volt a marokkói szezonja. Helyzeteket nézve jobban kijátszott szituációkban rúg kapura, mint Cancelo.

II. Passzolás

Passz mutatókban már vegyesebb a kép. Hakimi többet tett hozzá a támadásokhoz (kivéve a kulcspassz mutatót), viszont ő inkább a rövidebb passzokban veszi ki a részét, a portugál hosszú passzokban jeleskedik inkább és ezeket pontosabban is hajtja végre. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a Dortmund többet passzolt idén átlagosan egy meccsen, mint a tavalyi Juventus (665.1-500.2).

III. Aktivitás

Az aktivitási mutatókat nézve inkább a portugál mutatkozik erősebbnek. Mivel a Dortmund magasabb labdabirtoklással rendelkező csapat, így korrigálva megállapítható, hogy közel azonos mértékben kapják meg a labdát a csapattársaktól. Cselezésben és fejjátékban Cancelo szezonja volt az erősebb, ahogy 90 percre vetítve több sikeres párharcot vívott meg (szinte pontosan megegyező sikerességi százalékkal).

IV. Védekezés

Amennyiben a fórumokon olvasgatjuk a kommenteket, akkor mindkét játékos esetében felmerül, hogy vannak védekezésbeli hiányosságaik még. Bár ezek a wingback poszton kevésbé jönnek ki hátrányként, de Candreva védekezési teljesítményét látva mindenképpen előrelépést kell ezen a téren is mutatnunk. Itt is érdemes korrigálnunk a labdabirtoklással. Proaktív mutatókban (mikor a labdaszerzési kísérlet után a labda a védekező csapathoz kerül), Hakimi mutatkozik erősebbnek, míg reaktív indexekben a portugálszámai az erősebbek. Szerelési hatékonysági arányt nézve a marokkói értéke a magasabb.

V. Összefoglaló

A Hakimi-Cancelo vitában mindkét oldalnak van igazsága, valamiben a marokkói, valamiben a portugál mutatkozik erősebbnek. Az én megítélésem szerint a lehető legmegfelelőbb játékost vettük meg. Nagyon erős számokat mutatott a portugál itt is, ahogy a Juventusban is, nem hiába vitte el a City rekordösszegért (ami a szélsőket illeti), de ha választanom kellene közülük én is Hakimit hoztam volna hozzánk. Arról nem beszélve, hogy Cancelo ez idáig nem tudta a kezdőbe verekedni magát Guardiola rendszerébe, a legtöbb mutatók többségében a fiatalabb szélső jobban teljesít. Gólszerzési, gólpassz mutatókban erősebb volt, gyengeségének talán a gyengébb kulcspassz és passzmutatója mellett kevesebb cselezése jutott 90 percre. Viszont, ami az egyik legfontosabb, hogy védekezési mutatókban a jóval védekezőbb Juventusban a proaktív mutatókban igen elmarad a marokkóitól és szerelési hatékonysága is sokkal alacsonyabb, többször tudták elvinni Cancelo mellett a labdát, mint Hakimi mellett. Én azt gondolom, hogy az elérhető nevek közül a legjobbat hozzuk és Hakimi sokat fog tudni fejlődni még Conte kezei alatt. Jövőre ténylegesen megtörhet a DD-Candreva átok és igen nagy esély van rá, hogy évekre megtaláltuk az jobbszélsőnket a két olasz helyett.

Start a Conversation