A LABDARÚGÓ BAJNOKCSAPATOK EURÓPAKUPÁJÁÉRT

Taktikai fegyelemmel: egygólos hátrány
Internazionale - Vasas 2:1 (0:0)

Milánó, 1966. November 16.
(Tudósítónk telefonjelentése)

A mérkőzés előtt eleredt az eső, de szerencsére elállt, s a svájci Dienst vezetésével a két csapat napos időben lépett pályára, a korai kezdés miatt mindössze 40 ezer néző előtt.

INTERNAZIONALE: Sarti - Burgnich, Fachetti - Soldo, Landini, Picchi - Jair, Mazzola, Domenghini, Suarez, Corso

VASAS: Varga - Bakos, Mészőly, Berendi, Ihász - Mathesz, Fister - Molnár, Puskás Lajos, Farkas, Pál

Inter fölény

Az Inter szokásos rajtaütésszerû támadójátéka ellen a Vasas bebiztosította védelmét: Fister és Pál mélyen, hátravontan játszott, elöl csak három csatár tartózkodott. Az első félórában nagyon magabiztosan, jól és fegyelmezett taktikával játszott a Vasas, az Inter képtelen volt kibontakozni. Különösen Mathesz és Mészőly vállalt oroszlánrészt a küzdelemben. A félidő végén feljöttek az olaszok, több szögletet értek el, de fölényüket nem tudták gólra váltani.

Szünet után az első negyedóra az olasz csapaté volt. Sorra vezették támadásaikat, s az olasz fölény végül is meghozta az eredményt: A 62. percben egy baloldali szöglet után a Vasas kapuja előtt tömörülés keletkezett és a lepattanó labdát Soldo közelről a hálóba vágta (1:0).

Puskás egyenlít

Ezután nehéz öt perc következett. Záporoztak a magyar csapat kapujára a lövések, de Varga mindig a helyén volt. Az Inter játékosai hiába rohamoztak, s mintha egyre inkább az egygólos vezetéssel is megelégedtek volna. A Vasas viszont előrelendült. A 67. percben Bakos elment a jobbszélen, csavart beadása a kapusról és a menteni akaró Landiniről Puskás elé került, akinek még arra is volt ideje, hogy leállítsa a labdát, s nagy nyugalommal belője az egyenlítő gólt. (1:1).

A váratlan egyenlítés még csak növelte a Vasas önbizalmát. Sajnos a 85. percben Pál rossz átadása után csak szabálytalanság árán szerelt Fister, és Corso mesterien csavart labdája a hálóba került (2:1).

Méltó ellenfél

Másfél órán át óriási taktikai harc folyt a pályán, s tegyük hozzá, hogy ebben a harcban a Vasas nem maradt alul! A vereség ellenére a magyar csapat jó benyomást keltett, s látszott, hogy a nagy nemzetközi erőpróbákban is méltó ellenfele a legjobbaknak.

Az Inter hosszú ideig eredménytelenül játszotta megszokott játékát. Igaz a korábbinál körülményesebben, lassabban szőtték támadásaikat. A Vasas védőfalán ritkán mentek át. A két gólon kívül mindössze egy igazi gólhelyzetük volt.

A győztes csapatból Picchi, Mazzola, Suarez, Corso játszott kiemelkedően. A Vasasból Varga, Mészőly, Ihász, Berendi, Mathesz és elöl Molnár játszott jól. De a többieket sem érheti szemrehányás, lelkesen, teljes erőbedobással küzdöttek. Farkast láthatóan erősen befolyásolta az, hogy Burgnich nagyon szorosan és sokszor tisztátlanul akadályozta meg a támadásvezetésben. Dienst svájci játékvezető nagyobb hibát nem követett el, de a hazai védőkkel szemben néha elnéző volt.

Kezünkben volt a döntetlen.

A Vasas-öltözőbe kissé szomorúan érkeztek a játékosok, Néhány nyilatkozat:

Barcs Sándor, az UEFA alelnöke: Nagy sikert aratott a Vasas nagyon okos, igen jól szervezett védőjátéka. A december 8-i visszavágón, ha a támadójáték hasonlóan jól megy, akkor megszülethet a bajnokcsapatok Európa kupájában a nagy szenzáció.

Várfi Ferenc, a Vasas elnöke: Kis szerencsével döntetlen lett volna az eredmény, de így is elégedettek vagyunk, hiszen egygólos vereséggel nem szégyen távozni a San Siro poklából.

Illovszky Rudolf: Küzddelmes jó mérkőzést vívott a két csapat, a Vasas teljes elismerést érdemel, a visszavágón van esélye.

Csordás Lajos: A mérkőzés előtt kiegyeztem volna az egygólos vereségben, most azonban szomorkodom, mert már kezünkben volt a döntetlen.

Berendi Pál: 1:1 után úgy éreztem, hogy már nem lehet baj. A budapesti visszavágón a közönség segítségével legyőzhetjük az Intert.

A Vasas csütörtök délután 3 óra körül indul vissza Milánóból és 5 óra tájban érkezik a Ferihegyi repülőtérre.

Alaposan fel kell készülnünk a visszavágóra
Inter-vélemények a találkozóról

Szokás szerint az Inter játékosai közvetlenül a mérkőzés után szigorúan bezárkóztak öltözőjükbe, és mintegy 30 perc telt el addig, míg a kívül türelmetlenül várakozó újságírók előtt megjelent Helenio Herrera, a kétszeres BEK-védő edzője, hogy válaszoljon a kérdésekre. A "mágus" látható elégedettséggel mondta:
- A Vasas elleni első mérkőzés után ugyanolyan körülmények között kell elutaznunk Budapestre, mint legutóbb Moszkvába: egy gól az előnyünk, mint a Torpedo ellen volt. Tehát védelmünknek erre alaposan fel kell készülnie, mert a magyarok valószinűleg sokkal veszélyesebben támadnak majd mint nálunk. Megítélésem szerint a Vasas együttese nagyon okosan játszott. lelassította a mérkőzést, ügyesen tartotta a labdát amikor arra szüksége volt. A játékosok közül egyénileg nagyon tetszett Mészőly teljesítménye, rajta kívül jól játszott Bakos, az első félidőben Mathesz és végig a 90 perc alatt kitűnő teljesítményt nyújtott Varga kapus.

A magyar csapat kapusát dicsérte Prisco, az Inter alelnöke is, aki ezt mondta:
- Talán, ha ez a kapus véd Angliában a magyar csapatban a világbajnokságon akkor a magyar válogatott sikeresebben végzett volna.

Az Inter csapatkapitánya Picchi, így ítélte meg a Vasast és a mérkőzést:
- Nagyon jó benyomást tett rám az együttes. Valamennyi játékos jól kezeli a labdát, és nem voltak túlzóak az előzetes jó hírek. Budapesten jóval nehezebb dolgunk lesz, de már megszoktuk.

Nem érdektelen az Inter világhírű spanyol játékosának, Suareznek a véleménye sem:
- A magyarok valóban nagyon erősek. Mindenekelőtt az lepett meg, milyen jól védekeztek, s láthatóan ezen a mérkőzésen ez volt az elsőrendû céljuk. . Mi ezért az első félidőben idegesen játszottunk.

Egy órával a mérkőzés után már megjelentek az esti milánói újságok, melyek első oldalon kezdik tudósításaikat és megállapítják, hogy nagy taktikai csata zajlott le a San Siro stadionban, és még drámaibb lehet az ütközet december 8-án Budapesten a visszavágón.

"Nehéz volt az első félidő az Inter számára - írja a La Notte - Később az olasz együttes magára talált, de a magyarok egyenlítő gólja után, nagy akaraterőre volt szükség, hogy végül is megszerezze az egygólos előnyt."

A Corriere d'Informazione is drámai küzdelemnek minősíti az összecsapást, amelynek az eredménye csaknem a mérkőzés végéig bizonytalan volt.

*

Még egy EK-mérkőzés: Novi Sad: Vojvodina - Atletico Madrid 3:1 (1:1). Visszavágó december 14-én, Madridban.

Köszönet az archív cikkért Puskás Lajosnak!